×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Monday, 18 January , 2021  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
طرح کسر خدمت برای تمامی ایثارگران

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا با حضور در برنامه گفتگوی 18:30 درباره قانون کسر خدمت ایثارگران گفت: این قانون هفته گذشته برای اجرا ابلاغ شد.
سردار ابراهیم کریمی گفت: در مرحله اول با توجه به توافق انجام شده با مجلس، بالاترین میزان ایثارگری که 28 و 29 ماه می باشد ابلاغ شد. قرار بر این شد کسانی که دارای 28 و 29 ماه ایثارگری هستند با مراجعه به دفاتر پلیس 10+ و ارائه مدارک به ازای 20 هزار نفر در هرسال معاف شوند اما با توجه به بالا بودن میزان ایثارگران در جلسه فشرده دیگری که با مجلس داشتیم تمامی ایثارگران شامل طرح کسر خدمت شدند که به ازای هر ماه ایثارگری که یک درصد جانبازی، یک ماه اسارت و یک ماه حضور در جبهه باشد؛ دوازده روز کسر خدمت به فرزند ایثارگران داده شود.
او افزود: هفته گذشته این قانون ابلاغ شد و همین هفته نیز اجرایی می شود. افراد با مراجعه به یگان های خود می توانند از کسر خدمت استفاده کنند. با توجه به اینکه تعداد زیادی از مشمولان اکنون سرباز هستند هماهنگی ها برای اینکه بیشتر از حد خدمت نداشته باشند، انجام شده است.

او افزود: اولویت برای کسانی است که در حال حال خدمت هستند، گنجایش این کار برای تمام ایثارگران وجود ندارد ودر مرحله اول این قانون شامل کسانی می شود که در حال خدمت هستند. هرکس که مشمول می شود با ارائه دفترچه خدمت در مرحله دوم می توانند از کسر خدمت استفاده کنند.

سردار کریمی گفت: کسر خدمت ایثارگران بر اساس برنامه نیست و محدودیت زمانی و سنی ندارد و اولویت برای 20 برای کسانی که 28 و 29 ماه سابقه ایثارگری را داشته باشند.  کسانی که در حال تحصیل هستند می توانند به تحصیل ادامه دهند.  او درباره مشمولان غایب گفت: غایبین نمی توانند از کسر خدمت و کفالت استفاده کنند.

سردارد کریمی گفت: این قانون شامل افرادی می شود که زیر سی ماه ایثارگری و در حضور در جبهه داشته باشند می شود اما فرزندان کسانی که 25 درصد جانبازی دارند یا 24 ماه مدت آزادگی شان باشد یا سی ماه حضور در جبهه داشته باشند، معاف می شوند و کسانی که شصت ماه در جبهه حضور داشته باشند یا 50 درصد جانبازی داشته باشد و دو فرزند داشته باشند هر دو فرزند معاف می شود.

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا تجمیع سوابق نیز افزود: اگر پدر و مادر ایثارگر باشند با هم تجمیع می شود و فرزندان می توانند استفاده کنند. کسر خدمت سربازی ایثارگران هیچ هزینه ای ندارد.

سردار کریمی در ادامه گفت: در بررسی های اولیه، 30 هزار نفر در مرحله اول در حال خدمت از فرصت کسر خدمت استفاده خواهند کرد، از یک ماه به بالا نیز به صورت پلکانی استفاده خواهد شد، در نیروهای مسلح تمامی تمهیدات برای اینکه مشکلی در توان رزم ایجاد نشود، اندیشیده شده و به مرور کسر خدمت انجام خواهد شد.

سردار کریمی درباره قوانین جدید نظام وظیفه و خرید غیبت گفت: جریمه مشمولان غایب 4 سال است که انجام می شود و قرار بر این است که سال آینده این قانون را نداشته باشیم و سال 97 آخرین سال خرید خدمت و پرداخت جریمه برای تعیین تکلیف مشمولان غایب است.

در حال حاضر جرایم مشمولان غایب مانند سال قبل است و فقط برای مشمولان غایبی که در خارج کشور هستند و 8 سال غیبت داشته باشند وقتی به کشور وارد می شود باید جرایم را پرداخت کند تا امکان خروج از کشور را  داشته باشند.

او درباره کمیته امداد و بهزیستی نیز گفت: در جلسه ای که برگزار شد قرار شد، 70 درصد جرایم بخشیده شود. در جلسات مختلف به توافقاتی رسیده ایم که افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بتوانند از معافیت ها استفاده کنند.

سردار کریمی درباره معلولان نیز گفت: فرایند معافیت در دفترچه ها آمده است و با آزمایشاتی که انجام می شود طرح معافیت و کفالت با هماهنگی بهزیستی انجام می شود. تمام کفالت ها در شرایط بدون غیبت انجام می شود و غایبین نمی توانند از قانون استفاده کنند.

سردار کریمی گفت: شرایط کسر خدمت و معافیت به زمان بستگی دارد و با توجه به نیاز نیروهای وظیفه انجام می شود. قانون کسر خدمت فعلا محدودیت زمانی ندارد اما بازهم به شرایط زمانی بستگی دارد که در آینده قانون عوض شود یا نه؟

سردار کریمی درباره مهارت سربازان نیز گفت: از سال گذشته بر اساس تدبیر مقام معظم رهبری و فراهم شدن زمینه های کسب و کار در آینده برای سربازان قرارگاه مهارت آموزی در ستاد کل شکل گرفت و در نیروهای مسلح ساری و جاری شد بنابراین سربازی که وارد خدمت می شود در طول دوره خدمت حداقل یک مهارت را کسب کند و اگر کسی دارای مهارت است می تواند مهارت در شغلی که مرتبط است توسعه پیدا کند.

او افزود: مهارت موجب کسر خدمت نمی شود بلکه با هماهنگی های انجام شده با فنی حرفه ای، بهترین مهارت هایی که بعد از سربازی می تواند برای شخص کارایی داشته باشد،آموزش داده می شود در این زمینه مشوق هایی نیز از جمله ادامه کار در یگان های نیروهای مسلح در نظر گرفته شده است.  امسال 200 هزار نفر در حال آموزش هستند و سال گذشته نیز 100 هزار نفر آموزش های لازم برای کسب مهارت را دیده اند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.